Zapobieganie narkomanii

Narkotyk, substancja psychoaktywna, środek odurzający, używka – to określenia o podobnym znaczeniu stosowane wymiennie w języku potocznym. W medycynie, psychologii aktualnie obowiązującym nazewnictwem jest substancja psychoaktywna. W medycynie „narkotykami” określa się te substancje psychoaktywne, które działają m. in. przeciwbólowo poprzez określone receptory mózgowe (opioidowe). Z kolei pojęcie narkomanii wywodzi się od słowa "narcos" co oznacza odurzenie, senność, uśpienie.


Wybrane przykłady szkód zdrowotnych i społecznych związanych z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych:


Somatyczne szkody zdrowotne
Ostre zatrucie (przedawkowanie)
Wychudzenie, wyniszczenie
Zakrzepy w żyłach i zatory tętnicze
Infekcja HIV i choroba AIDS
Wirusowe zapalenie wątroby HBV, HCV, HDV, rzadziej HAV
Zakażenia bakteryjne, w tym posocznice - np. gronkowiec złocisty
Zapalenia płuc, oskrzeli, zatok
Owrzodzenie skrzydełek nosa i okolicy pod nosem
Martwica przegrody nosowej
Świerzb, grzybica
Choroby przenoszone droga płciową
Patologie ciąży i porodu
Napady drgawkowe
Ropnie, ropowice skóry w miejscach po zastrzykach


Psychiczne szkody zdrowotne
Bezsenność
Depresja / próby samobójcze
Zaburzenia nastroju (agresja, drażliwość, przygnębienie, apatia)
Zaburzenia pamięci
Ostre i przewlekłe psychozy
Zaburzenia seksualne
Zespoły organiczne, np. otępienie
Zaburzenia uczuciowości


Szkody społeczne
Osłabienie więzi rodzinnych
Bezdomność
Bezrobocie
Konflikty z prawem
Inwalidztwo
Utrata zdolności do samodzielnego i odpowiedzialnego funkcjonowania
Obciążenie społeczeństwa pomocą socjalną


   Narkomania jest zjawiskiem ogólnoświatowym. Powstaje na podłożu przeobrażeń zachodzących we współczesnym cywilizowanym świecie i staje się poważnym problemem społecznym.
Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Ksawerów przedstawia zadania własne gminy wynikające z art. 10 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 r.


   Głównym celem programu jest ograniczenie używania narkotyków oraz związanych z tym problemów. Zadania skoncentrowane są na rozwijaniu i popieraniu działalności informacyjnej i kulturalnej podejmowanej w celu informowania społeczeństwa o szkodliwości narkomanii oraz prowadzeniu działalności wychowawczej i zapobiegawczej polegającej przede wszystkim na:
- promocji zdrowego stylu życia
- wspieraniu działalności placówek prowadzących działalność zapobiegawczą w środowiskach    zagrożonych uzależnieniem od środków narkotycznych.
- informowaniu o szkodliwości środków i substancji psychoaktywnych, których używanie może  prowadzić do narkomanii oraz o narkomanii i jej skutkach,
- podejmowaniu i wspieraniu działań ogólnokrajowych i lokalnych oraz innych  inicjatyw społecznych. W realizacji powyższych działań mogą uczestniczyć w szczególności stowarzyszenia, organizacje społeczne, fundacje, kościoły i inne związki wyznaniowe, placówki medyczne, samorządy zawodowe, rodziny osób uzależnionych oraz grupy samopomocy osób uzależnionych i ich rodzin.
 Zadania realizowane w ramach programu finansowane będą ze środków pochodzących z opłat od zezwoleń na handel alkoholem. Środki z opłat służą również sfinansowaniu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
   Program skierowany jest do mieszkańców Gminy Ksawerów: dzieci i młodzieży, ich rodziców i opiekunów, osób zagrożonych uzależnieniem i uzależnionych oraz członków ich rodzin, nauczycieli, pedagogów i specjalistów z zakresu problematyki uzależnień od narkotyków.


Podstawowe cele programu:

1. Zwiększenie zaangażowania społeczności lokalnych w zapobieganiu używania środków psychoaktywnych poprzez organizowanie i prowadzenie na terenie placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych programów profilaktycznych.
2. Podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z używaniem środków psychoaktywnych i możliwości zapobiegania zjawisku.
3. Zwiększenie liczby kompetentnych realizatorów programów profilaktycznych.
4. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkotyczne pomocy psychospołecznej i prawnej oraz prowadzenie działalności informacyjnej.