Prace społecznie użyteczne
Gmina Ksawerów za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozpoczęła realizację programu prac społecznie użytecznych organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Pabianicach.
Prace społecznie użyteczne są jedną z form aktywizacji społeczno- zawodowej osób bezrobotnych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Na wniosek gminy Starosta kieruje bezrobotnych bez prawa do zasiłku korzystających ze świadczeń pomocy społecznej do wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie gminy, w której zamieszkuje lub przebywa, w wymiarze 10 godzin w tygodniu. Wykonywanie prac społecznie użytecznych odbywa się na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Starostą a Gminą na rzecz, której prace będą wykonywane. Starosta na wniosek Gminy za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy refunduje Gminie ze środków Funduszu Pracy do 60% minimalnej kwoty świadczenia przysługującego bezrobotnemu.
Osobie bezrobotnej przysługuje świadczenie w wysokości nie niższej niż 9,50 zł netto za każdą godzinę pracy w programie prac społecznie użytecznych. Przychody w formie świadczeń wypłacanych bezrobotnym skierowanym do wykonywania prac społecznie użytecznych są wolne od podatku. Świadczenie nie przysługuje za okres nie wykonywania pracy, w tym za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. Świadczenie jest wypłacane przez Gminę, w której organizowane są prace, w okresach miesięcznych z dołu.
Osoba wykonująca prace społecznie użyteczne zachowuje status osoby bezrobotnej gdyż pomiędzy podmiotem, w którym są organizowane prace a osobą bezrobotną nie nawiązuje się żadnego stosunku pracy i nie jest zawierana żadna inna umowa. Ten rodzaj relacji ma charakter stosunku zobowiązaniowego według prawa cywilnego. Osoby te są dalej osobami bezrobotnymi i podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu i wypadkowemu.
Dwie strony (podmiot i osoba bezrobotna) mają wobec siebie zobowiązania, wyrażające się między innymi:
Zobowiązania GOPS:
-
stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania pracy społecznie użytecznej oraz przestrzegania przepisów prawa pracy dotyczących wykonywania przez kobiety prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia,
-
uwzględnienia przy przydziale prac społecznie użytecznych wieku bezrobotnego, stanu jego zdrowia oraz w miarę możliwości posiadanych kwalifikacji,
-
pouczenia osoby bezrobotnej o konieczności przestrzegania ustalonego w miejscu wykonywania pracy społecznie użytecznej porządku i dyscypliny,
-
zapoznania bezrobotnego z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zobowiązania osoby bezrobotnej:
-
zobowiązanie wykonywania prac społecznie użytecznych w miejscu, czasie i w sposób wskazany przez gminę lub podmiot, w którym te prace są organizowane,
-
zobowiązanie do przestrzegania ustalonego w miejscu wykonywania pracy społecznie użytecznej porządku, dyscypliny i zasad bezpieczeństwa.
Za nie stawienie się do pracy lub naruszenie porządku w miejscu pracy podopieczny zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego co za tym idzie nie może wykonywać w tym czasie prac społecznie użytecznych.