Sprawdź czy doświadczasz przemocy

Każdy człowiek ma prawo do godnego życia, do życia w środowisku rodzinnym wolnym od przemocy. Każdy ma prawo do bezpieczeństwa, szacunku i godnego traktowania, odpowiedzialności i partnerstwa ekonomicznego. Każdy człowiek ma prawo się mylić i być niedoskonałym. Oznacza to prawo do życia w rodzinie bez przemocy.

PRZEMOCY NIC NIE USPRAWIEDLIWIA PRZEMOC TO PRZESTĘPSTWO ŚCIGANE PRAWEM

Zrób pierwszy krok i uwolnij się od niej. Przerwij milczenie przełam wstyd i strach - zwróć się po pomoc do instytucji, które wspierają ofiary przemocy. Nie zniechęcaj się. Twoje życie jest w Twoich rękach.

Przemoc w rodzinie to jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie na szkodę bliskiej osoby lub zaniechanie działań koniecznych do ochrony zdrowia i życia osób najbliższych. Naraża Cię to - lub osoby Ci bliskie na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, narusza Twoją godność osobistą, nietykalność cielesną, wolność, swobodę, w tym również osobiste normy związane z życiem seksualnym. Powoduje szkody i krzywdy fizyczne, psychiczne i moralne, wywołując cierpienie. Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem wynikającym z działania człowieka lub zaniechania działań przez jednego członka rodziny przeciwko pozostałym:

- jest intencjonalna,

- wykorzystuje przewagę sił uniemożliwiając samoobronę i opiera się na władzy i kontroli,

- narusza prawa i dobra osobiste krzywdzonego członka rodziny,

- powoduje szkody i cierpienie osób, których dotyka.

CYKL PRZEMOCY DOMOWEJ

Pamiętaj, że przemoc ma tendencję do powtarzania się, najczęściej nie jest czynem jednorazowym. Jej cykl składa się z kilku faz:

1. Faza narastającego napięcia – jest to początek cyklu. Występuje natężenie sytuacji konfliktowych. Dochodzi wówczas do rozmaitych incydentów takich jak: przejawy zazdrości, gniewu, kontrolowanie członków rodziny, używanie obraźliwych słów, poniżanie bliskiej osoby. Sprawca będzie prowokował kłótnie, natomiast ofiara przemocy zrobi wszystko, by za wszelką cenę uspokoić sytuację i poprawić nastrój sprawcy. Często ofiara obarcza się winą za zachowanie sprawcy i dąży do zadośćuczynienia i uszczęśliwienia sprawcy.

2. Faza ostrej przemocy – następuje wybuch gniewu i wyładowanie agresji. Sprawca wpada w szał, traci kontrolę nad swoim zachowaniem. Może pobić, zranić, okaleczyć ofiarę. Ta faza trwa stosunkowo krótko, ale może skończyć się dramatycznie. Ofiara robi wszystko, by ochronić siebie i uspokoić partnera. Wraz z ustaniem przemocy ofiara znajduje się w stanie szoku, nie chce uwierzyć w to co się stało. Pojawia się u niej przerażenie, bezradność, poczucie wstydu, ale także złość, która powoduje, że najczęściej w tej fazie trwania przemocy osoby, które jej doznały decydują się na wezwanie pomocy i złożenie skargi. Jeśli jesteś zagrożona/y/ przemocą i nie zgłosisz się do właściwych instytucji po pomoc, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że rozpocznie się ona na nowo.

3. Faza miodowego miesiąca – jest to faza skruchy ze strony sprawcy i okazywania miłości. Sprawca usprawiedliwia swoje zachowanie, okazuje żal z powodu tego co się stało i obiecuje, że to już się więcej nie powtórzy. Na nowo zdobywa zaufanie osoby, którą skrzywdził, staje się miły, uczynny. Ofiara wierzy w zapewnienia partnera, w to, że się zmieni, bo tego bardzo pragnie, żeby tak właśnie było. Często wycofuje się z podejmowania działań przeciwko sprawcy. Bez specjalistycznej pomocy, sprawca nie jest w stanie długo wytrzymać w spokoju. Ponownie wzrasta w nim napięcie i wszystko zaczyna się od początku

 Pamiętaj, że zawsze możesz przerwać cykl przemocy.

Istnieje przemoc: fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna.

• Przemoc fizyczna – polega na popychaniu obezwładnianiu, uderzaniu, policzkowaniu, szczypaniu, kopaniu, duszeniu, biciu otwartą dłonią, pięścią lub różnymi przedmiotami, są to wszelkie działania polegające na użyciu siły. Prowadzą do urazów, zranień, stłuczeń, złamań czy zasinień.

• Przemoc psychiczna – to umyślne działania wykorzystujące mechanizmy psychologiczne, powodujące obniżenie u ofiary poczucia własnej wartości, pojawienie się stanów lękowych i nerwicowych. Przejawami tego rodzaju przemocy są: brak zainteresowania, szacunku, nieustanna krytyka, wyśmiewanie poglądów, wyznania, religijnego, żądanie posłuszeństwa, narzucanie poglądów, wmawianie choroby psychicznej, kontrola i utrudnianie kontaktów z innymi osobami, zawstydzanie, upokarzanie

. • Przemoc seksualna – polega na wymuszaniu niechcianych przez ofiarę zachowań w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych sprawcy, dokonywane poprzez: przymuszanie do pożycia seksualnego, wymaganie na ofierze nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych.

• Przemoc ekonomiczna – to działania prowadzące do całkowitego finansowego uzależnienia ofiary od sprawcy, niezaspokajanie podstawowych materialnych potrzeb rodziny, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, utrudnianie aktywności zawodowej, odbieranie pieniędzy, okradanie.

SPRAWDŹ CZY DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY!

Czy zdarza się, że ktoś Tobie bliski: .

popycha, policzkuje, bije, szarpie Cię, .

traktuje w sposób, który Cię rani, .

obrzuca Cię obelgami, wyzwiskami,

 zmusza do robienia rzeczy, które są dla Ciebie poniżające, .

domaga się ograniczenia Twoich kontaktów z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi, .

kontroluje w pełni wszystkie wydatki i każe się prosić o pieniądze, .

w przypływie złości niszczy Twoją własność, .

skłania Cię do kontaktów seksualnych wbrew Twojej woli, .

grozi, że zrobi Tobie i Twoim bliskim krzywdę, .

uważa, że zasługujesz na takie traktowanie, .

uważa, że wszystkie powyższe rzeczy robi dla Twojego dobra?

Jeśli odpowiedziałaś/eś twierdząco chociaż na jedno pytanie, istnieje ryzyko, że doznajesz przemocy ze strony bliskiej Ci osoby.

Zwykle osoba, która doznaje przemocy, bardzo boleśnie doświadcza jej skutków. Na ogół , kiedy ofiara przemocy, po raz pierwszy odważy się opowiedzieć o swojej sytuacji, bardzo się wstydzi. Często jest przekonana, że ma swój udział, w tym, że sprawca ją tak traktuje. Sądzi, że tylko ona ma tak trudną sytuację. Często trwa w nadziei na zmianę sytuacji. Aby osoba doznająca przemocy mogła poradzić sobie ze swoją trudną sytuacją, są jej potrzebne skuteczne działania z zewnątrz. Te działania mogą pomóc uruchomić własne siły i zasoby osobiste potrzebne do zatrzymania przemocy i samodzielnego radzenia sobie w życiu bez przemocy.

Co powinnaś/powinieneś/ zrobić przypadku zaistnienia przemocy:

1. Zadzwoń pod nr niebieskiej linii: 800 120 002

2. Zabierz dzieci i schroń się w bezpiecznym miejscu.

3. Zadzwoń bądź zgłoś się do Ośrodka dla osób dotkniętych przemocą, lub Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

4. Zgłoś się do pracownika socjalnego w swoim rejonie zamieszkania.

5. Poinformuj Policję i Prokuraturę o stosowanej wobec Ciebie i Twoich bliskich przemocy.

6. Jeśli sprawca przemocy uzależniony jest od alkoholu zgłoś ten fakt Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Kieruj się zasadą ,,im prędzej tym lepiej”. Masz prawo szukać pomocy, gdy Twoje prawa są łamane. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i innych członków rodziny zagrożonych przemocą.